PCI-Express 5.0 matična ploča - Chipset Z790 |
Kao što je bilo za očekivati Intel je nastavio razvoj procesora 12. procesora, te su 13. i 14. generacija procesora Raptor Lake porodice mikroprocesora s više jezgri, većom međuspremom (cache), većom radnom frekvencijom i podrškom za 4K grafiku. Osnovne osobitosti navedenih novih generacija procesora su:
U tablici na prethodnoj stranici dopisani su podaci za najmoćniji procesor iz prve serije Raptor Lake porodice mikroprocesora.
Dok Z690 ima do 12 PCIe Gen 4 koridora i do 16 PCIe Gen 3 koridora; novi Z790 nudi do 20 PCIe Gen 4 koridora i do 8 PCIe Gen 3 koridora. Oba skupa čipova koriste DMI 4.0x8 kao sabirnicu čipseta (veza između procesora i skupa čipova), s propusnošću usporedivom s PCI-Express 4.0x8 (128 Gbps po smjeru). Z790 dizajnerima matičnih ploča omogućuje spajanje do pet M.2 NVMe Gen 4 utora priključenih na čipset ili postavljanje većeg broja ugrađenih uređaja velike propusnosti od onih koji su mogući sa Z690; uređaji kao što su diskretni USB host kontroleri, Thunderbolt 80 Gbps kontroleri itd., osim nekoliko PCIe Gen 4 utora. 8 PCIe Gen 3 koridora trebalo bi biti dovoljno za ugrađene uređaje manje propusnosti, kao što su WLAN kartice, ugrađena 2.5 GbE mrežna kartica ili čak 10 GbE mrežna kartica. Razlike su prikazane u tablici na prethodnoj stranici.
Slika 3.5.64 Blok shema čipseta Intel Z790. |
Procesor Core i9-13900K podržava PCIe 5.0x16 (ili 2 x PCIe 5.0x8) utore za grafiku i PCIe 4.0x4 utore za M.2 memoriju uz CPU i na matičnoj ploči. U memorijske utore može se umetnuti do 128 GB radne memorije (DRAM), uz prilično veliki radni takt za DDR5 tip DRAM-a. Samo da pojasnimo da DDR5 memorija nije obrnuto kompatibilna s DDR4 memorijom, to je potpuno drugačiji DIMM utor. To znači da su matične ploče različite prema ugrađenom tipu memorije za isti čipset.
Intel Core i9-13900K je stolni (desktop) procesor s 24 jezgre, 8 P-jezgri i 16 E-jezgri, 32 niti i većom predmemorijom. Dio je linije procesora Core i9 na bazi 'Intel 7', koristi arhitekturu Raptor Lake sa Socketom 1700. Core i9-13900K ima 36 MB L3 predmemorije i radi na 3 GHz prema zadanim postavkama, ali može pojačati do 5.8 GHz, ovisno o radnom opterećenju. Intel gradi Core i9-13900K na 10 nm proizvodnom procesu, s mnogo više tranzistora u matici od prethodnika. Možete slobodno podesiti otključani multiplikator na Core i9-13900K, što uvelike pojednostavljuje overclocking, jer možete jednostavno odabrati bilo koju frekvenciju overclockinga. S TDP-om od 125 W, Core i9-13900K troši dosta energije, pa je dobro hlađenje svakako potrebno. Intelov procesor podržava DDR4 i DDR5 memoriju s dvokanalnim sučeljem. Podržana je i ECC memorija, što je važna mogućnost za kritične sustave, kako bi se izbjeglo oštećenje podataka. Za komunikaciju s ostalim komponentama u računalu Core i9-13900K koristi PCI-Express Gen 5 vezu. Ovaj procesor ima integrirano grafičko rješenje UHD Graphics 770. Hardverska virtualizacija dostupna je na Core i9-13900K, što uvelike poboljšava performanse virtualnog stroja. Uz to, podržana je IOMMU virtualizacija (PCI passthrough), tako da gostujući virtualni strojevi mogu izravno koristiti host hardver. Programi koji koriste napredna vektorska proširenja (AVX) izvodit će se na ovom procesoru, povećavajući performanse aplikacija koje zahtijevaju izračune. Osim AVX-a, Intel uključuje i noviji standard AVX2, ali ne i AVX-512. Matrica ima 227.52 kvadratnih mm.
Slika 3.5.65 Matrica 'Intel Core i9-13900K' procesora. |
Nema čega nema na matrici (die) ovog najsnažnijeg procesora. U udnosu na prethodnu generaciju broj oba tipa jezgri je povećan, povečana je veličina međumemorije kod svih jezgri, povećani su radni taktovi i još mnogo toga je dodano. Osobito veseli podrška za za obradu mutimedijskih sadržaja (H264, H265 ...). Usporedna tablica s prethodnim procesorima prikazana je u tablici na prethodnoj stranici. I dalje se koristi 10 nm tehnologija i trinaesta generacija ovih mikropocesora je moguće predložak za narednu generaciju koja će se izraditi u finijoj tehnologiji.
Koju matičnu ploču uzeti? Proizvođači nude vrlo moćne matične ploče koje su u stanju opslužiti više grafičkih kartica, do jednostavnijih kojima je primarna zadaća raznovrsnost i manja cijena. Jedna od njih, firme GIGABYTE prikazana je na prethodnoj stranici, a na ovoj stranici prikazana je slična matična ploča, najbogatije mogućnostima iz ove serije. Posebna osobitost joj je najveći broj PCI-e slotova tako da je moguće uporabiti karice za različite svrhe, kao na primjer kartica na slici 3.5.61, koja jako dobro dođe ako se traži USB priključak većih strujnih mogućnosti. Trinaesta serija najznažnijih procesora iz 'Intel 7' hrpi proizvoda ima popriličnu disipaciju (125-250 W), što zahtijeva više priključaka za napajanje CPU na matičnoj ploči što se vidi u gornjme lijevom uglu matične ploče (2 priključka s 8 nožica). Ista serija matičnih ploča za čipset z690 ima manje nožica za napajanje CPU. Na matičnoj ploči moguće je ugraditi tri M.2 uređaja što je dovoljno za vrlo funkcionalno i brzo računalo bez potrebe za diskovnim uređajima.
Slika 3.5.66 Matična ploča 'Gigabyte Z790 UD AX (rev. 1.x)'. |
Ključne osobitosti matične ploče 'Gigabyte Z690 UD AX' su:
Dakle, matična ploča podržava dvije generacije mikroprocesora što je do sada bili rijetko. Osim toga procesori 13. generacije nisu kompatibilni s chipset-om z690 za 12. generaciju procesora bez nadogradnje BIOS-a matične ploče s z690 čipsetom, koja je od strane proizvođača očekuje. Kao što je već prije navedeno kao primjer izabrana je matična ploča sa što više PCIe utora, a na narednoj slici prikazani su konektori za spajanje perifernih uređaja. Nas prikazanoj matičnoj ploči osobito veseli hladilo koje pokriva sve komponente gdje su smešteni konektori, koje ujedno štiti navedene komponente od strujanja vručeg zraka s hladila procesora (Advanced Thermal Design).
Slika 3.5.67 Priključci matične ploče 'Gigabyte Z790 UD AX'. |
Stražnji priključci gledano s lijeva na desno su:
Ako je broj priključaka nedovoljan, na matičnoj ploči ugrađeni su dodatni interni priključci koji se povezuju na namjenski držač kartica (bracket) s vanjskim priključcima. Ovi interni priključci su od koristi i kad se žele povezati priključci ukomponirani u kućište računala. Ako se povezuju USB uređaji veće potrošnje korisno je ugraditi USB čvorište (hub) kao što je prikazana kartica na slici 3.5.61. Funkcionalnost audio priključka može se promijeniti pomoću audio programske potpore.
SAŽETAK:
Što kaže Intel? S povećanjem broja jezgri, ovi procesori nastavljaju koristiti Intelovu hibridnu arhitekturu performansi za optimizaciju vašeg igranja, stvaranja sadržaja i produktivnosti. Iskoristite prvu propusnost u industriji od do 16 PCIe 5.0 koridora i DDR5 memoriju do 5600 MT/s. Povećajte performanse svog CPU-a moćnim paketom alata za podešavanje i overklokiranje. Uživajte u svojim omiljenim iskustvima na do 4 istovremena 4K60 zaslona ili do 8K60 HDR videa s dinamičkim potiskivanjem šuma. Podrška za skupove čipova Intel serije 700 i kompatibilnost s prethodnim skupovima čipova serije Intel 600 omogućuju vam pristup značajkama koje su vam potrebne za bilo koji zadatak. Bilo da radite, strujite, igrate ili stvarate, procesori Intel Core 13. generacije za stolna računala donose novu generaciju revolucionarnih performansi. Uz nadogradnju BIOS-a matične ploče 13. generacije prihvatiti će 14. generaciju mikroprocesora.
Zaista se nema što prigovoriti, ali je novčani izdatak još uvijek previsok. Tržište još uvijek nema mnoštvo različitih grafičkih kartica prema PCIe 5.0 standardu, i nije ni velika ponuda M.2 modula za PCIe 4.0 standard te DDR5 memorija. Trošak se moguće isplati ako Vam zaista žurno treba tako moćan procesor, glede sklopovske podrške (CPU) za multimedijalne sadržaje. Osim toga ova generacija procesora zasniva se na 10 nm litografiji, koju su konkurenti već prevazišli, i čini mi se da je ova skupina mikroprocesora završni uradak pred prelazak na finiju litografiju u narednoj seriji mikroprocesora kodnog imena 'Meteor Lake-S' i upitno je kako će biti unazad kompatibilni s starijim čipsetovima. Tada će se vidjeti tko je u izradi mikroprocesora za PC računala 'gazda' - Intel ili AMD.
Dakle, u siječnju 2024. Intel izdaje dva nova artikla u svojoj Core liniji mikroprocesora: Intel Core 14. generacije za stolna računala ('Raptor Lake-S' u Intel 7, 10 nm tehnologiji) i Intel Core Ultra usmjeren na prijenosna računala ('Meteor Lake' u Intel 4, 7 nm tehnologiji). Intel Core procesori imaju novu optimiziranu hibridnu arhitekturu i vodeću tehnologiju u industriji koja omogućuje korištenje računala umjesto igranja i stvaranja. Uz još učinkovitije jezgre, performanse su bolje za strujanje videa, reprodukciju glazbe i kodiranje videa - sve to tijekom igranja. S DDR5 RAM-om velike propusnosti glatko se izvode grafički zahtjevne PC igre i aplikacije za uređivanje videa, kao i brojni programi i kartice preglednika odjednom. Kao i obično, najnapredniji procesori su za prijenosna računala. Novi tehnološki iskorak donosi sljedeće inovacije:
Uz potpuno novi hibridni dizajn, 3D izvedba je ubrzana u smislu grafike i UI mogućnosti. Dakle, sada korisnici mogu uživati u uzbudljivim novim mogućnostima Umjetne Inteligencije (UI), kao što su prevođenje jezika u stvarnom vremenu, automatizirano zaključivanje i poboljšana okruženja za igranje - uz uštedu energije.
Citiranje ove stranice: Radić, Drago. " Informatička abeceda " Split-Hrvatska. {Datum pristupa}; https://informatika.buzdo.com/datoteka. Copyright © by Drago Radić. Sva prava pridržana. | Odgovornost |