|
ECDL - European Computer Driving Licence
|
|
|
ECDL program učenja i polaganja ispita, je Europski projekt koji ima za cilj stjecanje takvih informatičkih znanja koja garantiraju osnovnu informatičku pismenost, danas sve prisutniji zahtjev u obavljanju svakodnevnih zadaća, osobito u obrazovnom sustavu.
ECDL (European Computer Driving Licence - Europska računalna diploma) program sadrži više različitih cjelina od kojih je za nas najvažniji ECDL Osnovni program. Osnovni ECDL program sadrži sedam modula, koji su nadalje nabrojeni:
- 1. Osnovni koncepti informacijske tehnologije - obuhvaća poznavanje osnovnih pojmova o računalu, hardverskom i softverskom dijelu, dakle uređajima i programima koji čine računalo, nadalje poznavanje osnovnih pojmova o računalnim mrežama i Internetu, mogućnostima primjene i korištenja računala u raznim strukama i u svakodnevnom životu, značenje sigurnosti podataka i informacija i ugroženost virusima, ergonomske, zdravstvene i ekološke aspekte vezane uz korištenje računala te pojam i značaj autorskih prava u informatici i dio zakona vezan uz primijenjenu informatiku.
- 2. Korištenje računala - upravljanje datotekama odnosi se na korištenje osnovnih funkcija osobnog računala i operacijskog sustava, uglavnom rada s direktorijima (mapama, folderima) i datotekama, što uključuje osnovne postupke kao što su otvaranje datoteka, memoriranje, prijenos i kopiranje, brisanje datoteka, pretraživanje datoteka, komprimiranje, ispisivanje i obranu od virusa. Obrađuje i osnovno prilagođavanje postavki računala i pokretanje aplikacija te uporabu drugih jednostavnijih alata koje operacijski sustav sadrži. Usvajanjem ovog gradiva korisnik će naučiti koristiti se računalom.
- 3. Obrada teksta - odnosi se na znanja i vještine korištenja računala u aplikaciji (primjeni) nazvanoj obrada teksta. Usvajanjem gradiva ovog modula korisnik će naučiti kako otvoriti neki dokument na računalu ili kreirati novi, kako izvesti razne operacije s tekstom od unosa, oblikovanja, brisanja, do memoriranja, sortiranja, unošenja dodatnih informacija u obliku tablica, slika, crteža, grafikona, sortiranja teksta i dokumenata, memoriranja, i ispisivanja u raznim oblicima ili distribuiranja tekstualnih dokumenata upotrebom računala. Usvajanjem ovog modula stječe se znanje koje je vrlo upotrebljivo kako u poslovnom, tako i u privatnom životu jer se od svih aplikacija najčešće koristi upravo obrada teksta.
- 4. Tablične kalkulacije - sadrži gradivo koje se odnosi na tablične kalkulacije i rad s tablicama različitih vrsta, veličina i nivoa složenosti. Usvajanjem ovog gradiva korisnik će naučiti kako kreirati tablice, izvoditi razne računske operacije s podacima u tablici, od najjednostavnijih prosjeka ili izračunavanja totala za pojedine stupce do složenih statističkih računanja, kombinacije tekstualnih i brojčanih podataka u tablici, operacije s tablicama, memoriranje tablica, ispisivanje u obliku raznih dijagrama i grafikona i baratanje s listovima i knjigama tablica.
- 5. Baze podataka - odnosi se na baze podataka i korisnik će usvajanjem ovog gradiva naučiti osnovne teorijske pojmove o bazama podataka (pojmovi tablice, slogova, polja, tipova podataka, ključeva za pretraživanje itd.), ali i praktičan rad na kreiranju baze podataka, odnosno tablice podataka, izvođenje osnovnih operacija s bazom (slogovima), određivanja ključeva, pretraživanja baze podataka i sortiranja te kreiranje ispisa i ispisivanje raznih vrsta obrazaca i izvještaja.
- 6. Prezentacije - odnosi se na prezentiranje podataka i informacija. Usvajanjem novog gradiva korisnik će naučiti kako kreirati prezentaciju, od najjednostavnijeg unosa i uređivanja teksta na stranice koje predstavljaju neku vrstu dijapozitiva i prikazuju se najčešće projektorom, do unošenja složenih objekata kao što su grafikoni, slike, animacije, zatim dodavanje zvučnih i svjetlosnih efekata, te povezivanje svih stranica prezentacije u kontinuirani show, prikaz koji teče i izvodi se na posebnom projektoru vezanom za računalo.
- 7. Rad u mreži i Internet - odnosi se na informacije i komunikacije. Ovdje se korisnik upoznaje s pojmovima Interneta i World Wide Web-a (WWW-a), pretraživačima i pretraživanjem web-a, navigacijom na web-u, elektroničkom poštom i čitavom tehnikom elektronskog komuniciranja. Gradivo je praktično orijentirano i sve treba odmah isprobati u okviru primjera koji zorno pokazuju kako načine i metode korištenja, tako i mogućnosti koje elektronske komunikacije danas pružaju. I ovaj je modul vrlo praktičan i nadasve zanimljiv za sve one koji počinju koristiti računala, ali i one koji ih već koriste.
Đorđe Nadrljanski: INFORMATIČKA PISMENOST I INFORMATIZACIJA OBRAZOVANJA
Informatologija 39, 2006, 4, 262-266
Brojne ustanove i firme, kao SRCE, ITCENTER, Filozofski fakultet u Rijeci, King ICT, Suvremeno učilište u Splitu, Algebra u centrima diljem Hrvatske i drugi, održavaju ECDL tečajeve i provode ispite o osposobljenosti za stjecanje Europske računalne diplome, a u ponekima studenti i đaci ostvaruju značajan popust. Studenti i đaci ovo ne bi smjeli propustiti.
Citiranje ove stranice:
Radić, Drago. " Informatička abeceda " Split-Hrvatska.
{Datum pristupa}; https://informatika.buzdo.com/pojmovi/datoteka.
Copyright © by Drago Radić. Sva prava pridržana. | Odgovornost
|