LZN - Lud, Zbunjen, Normalan - Prvi dio |
Na prvi moment korisnik ostaje potpuno zbunjen raznim verzijama Windows 10 operativnog sustava; ništa ne razumije i zapita se tko je ovdje lud? No, posve je normalno da različite grupe korisnika imaju drugačije viđenje održavanja operativnog sustava. Na isti način ne poimaju ga korisnik kod kuće i sistem-inženjer oveće firme. Prvome su u prvom planu nove osobitosti osobito glede multimedijskih sadržaja, a drugome stabilnost sustava kako bi mu primijenjena sistemska politika omogućila željeni rezultat. Ovisno o vrsti korisnika ovisi i način održavanja operativnog sustava, što je posve razumljivo ako se razmotre verzije opisane u uvodnoj stranici.
Na stranicama Microsofta za različite verzije (builds) 'Windows 10' piše približno kako slijedi:
Informacije o izdanjima sustava Windows 10
Microsoft je ažurirao svoj model servisa. Polu-godišnji kanal (Semi-Annual Channel) pruža dva izdanja ažuriranja značajki godišnje, izdanje u ožujku i rujnu, te 18 mjeseci servisnu vremensku crtu za svako izdanje. Polu-godišnji kanal zamjenjuje koncepte trenutne podružnice (CB) i postojeće poslovne subjekte (CBB) počevši od srpnja 2017. godine s operacijskim sustavom Windows 10, verzija 1703. Od tog datuma treba izračunavati pravila o odgodi 'Windows Update for Business' na temelju široke spremnosti za implementaciju
Svakim izdanjem tijekom polu-godišnjeg kanala preporučujemo da ga odmah počnete implementirati na 'ciljanu' opremu te postići punu implementaciju po vlastitom nahođenju. To će vam omogućiti što brži pristup novim značajkama, iskustvima i integriranoj sigurnosti. Dodatne informacije potražite na njihovom BLOGu i Brzom vodiču za Windows kao uslugu.
Windows 10 verzija i opcija servisiranja ima dosta, a dio povijesti izdavanja verzija operativnog sustava Windows 10 prikazan je nadalje.
Izvor: Microsoft WEB page, na dan 31.08.2020. godine, ali u 2023 godini ove stranice više nema. Činjenice da je kompatibilnost u odnosu na stariju programsku potporu vrlo loša, same verzije međusobno su nekompatibilne, servisiranje pojedinih verzija je prekratko, najstarija verzija prebrzo se ukida, vrlo loše samoodržavanje, i još niz drugih propusta upućuju na to da je suštinski 'Windows 10' nestabilan operativni sustav (mišljenje autora ovih stranica). Za automobil dobijete pet (5) godina garancije i barem još toliko godina za rezervne dijelove po prestanku njegove proizvodnje. Nadalje su navedeni programi i postavke operativnog sustava koje autor koristi da bi 'Windows 10' radio po njegovoj želji.
RTM* - Release To Manufacturing - Kratica za verziju softverskog proizvoda koja se daje proizvođaču hardverskih proizvoda kao inicijalni skup paketa programske potpore da se na vrijeme priprave za buduće verzije svojih proizvoda. Nije baš jasno zašto se osnovna verzija operativnog sustava tijekom vremena mijenja. Znači li to novo sklopovlje, nove upravljačke programe i novu programsku potporu?
Windows 10 operativni sustav uvodi novi način za nadogradnju, implementaciju i usluge za Windows: Windows kao uslugu. Microsoft je zamišlja svaki dio procesa, kako bi se pojednostavio život IT profesionalca i održavanje dosljedno Windows 10 iskustvu za svoje kupce. Pregled Windows kao usluga je:
Za Windows kao servis, održavanje je u tijeku i iterativno (učestalo). Pri zamjeni prethodnih verzija sustava Windows potrebno je da organizacije izrade grupe korisnika u kojima će se promjene odvijati u fazama. Tipično, to su korisnici u rasponu od lako prilagodljiv, manje prilagodljivih i rizičnih do najrizičnijih. U sustavu Windows 10, slična metodologija postoji, ali izgradnja grupa je malo drugačija. Implementacija sustava prstenova (RINGS) u razvoju Windows 10 slično je implementaciji grupa u većini organizacija izrađenih za potrebe velike revizije i nadogradnje. Definiranje implementacije prstenova je općenito jednokratni događaj (ili barem rijetko), ali ako treba ponovno revidirati ove grupe kako bi se osiguralo da je sekvencioniranje što točnije. Također, postoje slučajevi u kojima klijentskim računalima mogao kretati između različitih implementacija prstenova kada je to potrebno. Primjer implementacije prstenova koji je moguće uporabiti prikazana je u sljedećoj tablici.
Implementacija sustava prstenova |
Grana servisiranja |
Ukupno tjedana nakon tekućeg servisiranja (CB) ili servisiranje za tvrtke (CBB) |
Preview | Windows Insider |
Pre-CB |
Ring 1 Pilot IT | CB | CB + 0 weeks |
Ring 2 Pilot business users | CB | CB + 4 weeks |
Ring 3 Broad IT | CB | CB + 6 weeks |
Ring 4 Broad business users | CBB | CBB + 0 weeks |
Ring 5 Broad business users #2 |
CBB | CBB + 2 weeks as required by capacity or other constraints |
U ovom primjeru, ne postoje prstenovi izrađeni od dugoročnog servisiranje (LTSB). Model LTSB servisiranja ne prihvaća ažuriranje osobitosti. Implementacija sustava prstenova vjerojatno će rijetko mijenjaju u organizaciji, ali bi trebalo periodično procijeniti kako bi se osiguralo da raspoređeni ritam još uvijek ima smisla. To bi trebao biti normalan slijed događaja.
Stranice koje slijede odnose se na obične smrtnike i opisuju kako održavati zdravlje Windows 10 operativnog sustava. Dakle, radi se o CB grani servisiranja i izboru prstena koji odabere. Koju će od njih korisnik odobrati njemu je na volju, što se može podesiti u postavkama OS. Naravno, radi se o licenciranoj verziji Windows 10. Na koji način su ostvarena licencna prava nije tema ove stranice.
Kako se verzije OS gomilaju kao korov, i gotovo da je svaka nova zbog nečega nekompatibilna s prethodnom, zbog svog zdravlja, autora je s programskom potporom ukomponiranom u 'System', komadom 'gpedit.msc' u RUN formu, zabranjeno je ili dozvoljeno nekoliko aktivnosti tijekom podešavanja sustava.
Zašto je zabranjena 'restore' opcija? Zbog toga se na sistemske diskove ne utrpava svašta automatski. Za particije [C:] i [D:] vrši se snimanje slike particije pomoću prokušane programske potpore 'GHOST', a podaci s particija [E:] i [F:] jednostavno se kopiraju na vanjski disk. A može se uporabiti i 'Oblak' ili NAS.
Također radi svog zdravlja, autor ovih redaka, zbog digitalnih potpisa, sveo je UAC (User Account Control) na 'nulu', da ga Windows 10 ne bi pitao slijedeće za 'staru' programsku potporu.
Slika* 4.6.55 UAC - kompatibilnost. |
Zar je stara programska potpora problem? Što o tome misli famozni 'Compatibility Mode'? Možda Microsoft misli da su njihovi programi kupljeni preko njihove trgovine, bolji od pofesionalnih programa za istu svrhu, iako su moguće starije verzije te stoga starijeg datuma?
Svaki drugi utorak u mjesecu, a ponekad i u druge dane prema potrebi, Microsoft izdaje nadopune za operativni sustav. Po mome, nadopune bi trebale poboljšati opće stanje OS (x86 i x64 verzije), bilo ispravkom pogrešaka (bug) ili dodavanjem novih osobitosti, osobito glede novih vrsta sklopovlja. Tim više što su javno obznanili da je ovo posljednja verzija OS u nizu različitih 'Windows' proizvoda. Nadogradnja se vrši izravno iz operativnog sustava, ako je omogućena automatska nadogradnja, ili preuzimanjem .ISO datoteke pomoću programa 'MediaCreationTool.exe', čija je ikona prikazana na početku ovog paragrafa. Program je besplatan i može preuzeti sa sjedišta Microsofta, ali licencu za instalaciju treba kupiti. Naredne upute mogu biti i na nekom drugom jeziku, ovisno o lokalitetu. Ali više se ne mogu preuzeti starije verzije Windows 10 operativnog sustava u 2023. godini, već samo posljednja inačica. Microsoft je u biti obustavio podršku za Windows 10 operartivni sustav. Stoga je opis ovog alata s ovih stranica izbačen.
Bilo je i vrijeme, jer držati se više inačica operativnog sustava koje se preklapaju, te nikad ni jedna nije završena kako treba, više je nego glupo. Potvrda tome je izlazak Windows 11 kod kojeg nema opisanih nebuloza. Na prethodnim stranicama ovog poglavlja autor ovih stranica to je predvidio.
SAŽETAK:
Microsoftova ažuriranja sve su veća mrlja na njegovoj slavi već neko vrijeme - posebno glede većih Windows 10 ažuriranja. Gotovo da više i nema multimedijskih aplikacija na 'DirectShow' bazi da rade bez ikakvih problema. Naknadno sam ustanovio da ni web-kamera neće da radi kako treba, kao i TWAIN skener. Pa gospodo iz Microsofta, čemu Vam služi 'Compatibility Mode'? Za šminku? Ili da jebete sirotinju da kupuje novo sklopovlje i programsku potporu? A počelo je s reklamom tipa 'Sve što je radilo na 'Windows 8' raditi će i na 'Windows 10'. Ja bi dodao; 'Ako je radilo na verziji 'Win10_1507' ne znači da će raditi na verziji 'Win10_1607' ili na verziji 'Win10_1703' ili na nekoj novijoj. A sve je tako lijepo i idilično počelo, 'Windows 10' i starija programska potpora radili su bezprijekorno na računalu starom gotovo 10 godina (slika 3.5.94e) prema konfiguraciju opisanoj u 'Primjeru I'. Što se je dogodilo? Moram biti malo zločest. Imao je Bill Gates pravo kad je rekao otprilike ovo; 'Nije važno koliko si dobar, nego koliko prodaš'. I još ako se udruže s proizvođačima sklopovlja situacija za 'običnu raju' je više nego jadna. Kako to da se Google tako ne ponaša? Prema najavi Microsofta, Win10_1507 zadnju će nadogradnju dobiti 9. svibnja 2017. tijekom redovnog ažuriranja. Nakon tog datuma sigurnosne i ostale nadogradnje dobivat će samo računala s Win10_1607 i Win10_1703. Čini mi se da se nadzire novi proizvod kao npr. 'Windows 11', koji će se morati kupiti. A 'Windows 10' biti će nešto kao 'Captain Ahab' (Moby-Dick).
Pa kad se svi žale na forsiranje Windows 10 operativnog sustava od strane Microsofta i prave šale na račun njegove kvalitete i uporabljivosti, evo i mog prepravljenog priloga od uradaka koje sam vidio na Internetu.
Jasno je da Windows OS i njegova programska potpora nikad neće biti kao 'Maya', aplikacija koja se koristi za generiranje 3D sekvenci za uporabu u filmu, televiziji, razvoj igara i arhitekture. Programska potpora inicijalno je izdana za IRIX operativni sustav (Unix). Microsoft Windows 10 po svojim osobitostima, ovakav kakav je sad, nije mu ni do koljena. A možda je cijeli razvoj Windows 10 još u pelenama (pampers) pa treba vremena da prestane piškiti?
Još naznaka za kraj. Kada se primjene sva raspoloživa ograničenja, premještanja mapa, 'čišćenja' i slično, lako je moguće da se kumulativna nadogradnja ne može instalirati. Jedino što preostaje je 'čista instalacija' i ponovno podešavanje sustava. Moguće se nadogradnja ne može izvršiti jer je većina 'ponuda' programske potpore Microsofta deinstalirana uključujući i super-preglednik 'Edge'.
Citiranje ove stranice: Radić, Drago. " Informatička abeceda " Split-Hrvatska. {Datum pristupa}; https://informatika.buzdo.com/datoteka. Copyright © by Drago Radić. Sva prava pridržana. | Odgovornost |