Windows 10 godišnje ažuriranje - Nadogradnja

 Go to English Page  Natrag  Windows 10  Dalje


Kao što je i red, nakon godinu dana, Microsoft je odlučio izdati godišnju ljubilarnu verziju operativnog sustava (Anniversary update), pa su tako za englesko govorno područje korisnicma stavljene na raspolaganje datoteke 'Win10_1607_English_x32.iso' i 'Win10_1607_English_x64.iso', od kojih se može napraviti DVD medij glede nadogradnje postojećeg operativnog sustava ili izvršiti popuno nova instalacija na 'čisto'. Naravno, nova verzija OS sadrži mnoštvo novih osobitosti i integraciju dotadašnjih nadogradnji i zakrpi.

Otprilike u to doba autor ovih redaka odlučio se nadograditi svoje postojeće računalo (Primjer I), staro gotovo 10 godina, ali nije poštovao osnovno načelo prilikom ugradnje novih komponenti - RAČUNALO POTPUNO ISKLJUČITI iz AC gradske mreže (110 / 220 V). Nakon ugradnje novije rabljene matične ploča (PCE-e v2.0) računalo je isključeno na elektronski prekidač, što znači da su neki od dijelova ostali pod naponom. Prilikom umetanja novije (rabljene) grafičke kartice rezultat je bio trenutni 'smrad'; matična ploča, grafička kartica i napajanje 'otkazali su poslušnost' i računalo se pretvorilo u neupotrebljivu 'kantu'. Dobro, monitor, postojeće ugrađene PCI-e kartice i periferije nisu otkazali, priličan trošak manje. Stanje; raspoloživ je nadograđeni OS ali ne može se instalirati na računalo.

Opisano je bio razlog za odluku o kupnji novih komponenti. Ionako je već bilo vrijeme za to. Pri tome su pažljivo proučeni svi detalji glede postavljenih kriterija kupnje novih komponenti za nadogradnju računala korisnika koji nije 'igrač', ali voli se kadkad poigrati s nekom starijiom igrom i gledati filmove. Ove novije igre po mom ukusu imaju puno krvi i raznoraznih čudovišta. Jedino su ženski likovi dovedeni do savršenstava i u pravilu su gotovo bez odjeće (na zadovoljstvo muške populacije).

Prema mom razmišljanju i raspoloživim novčanim sredstvima nove računalne komponente morale bi zadovoljiti slijedeće kriterije:

Podrazumno, za sve komponente moraju postojati ažurirani upravljački programi za 'Windows 10' operativni sustav. Držeći se navedenih kriterija sastavljeno je računalo prema narednom primjeru.


Primjer II

U postojeće desktop kućište, ugrađena je nova matična ploča, procesor, memorija, grafička kartica i napajanje, što je rezultiralo konfiguracijom računala i SOHO mreže prema sljedećem:

S podebljanom zelenom bojom su komponente koje su u međuvremenu zamijenjile prvotne (Core i3 6100, ATI R7 370) ili su neke dodane. Podrazumno, za sve komponente su ažurirani upravljački programi za operativni sustav 'Windows 10'. Prema navedenom u 'novom' računalu ugrađene su slijedeće osnovne komponente:

 Gigabyte z170 matična ploča
Slike*** 4.6.48 Matična ploča / Grafička kartica / Ostale komponente. ( + / - )

Slike nemaju animirane natpise. To je već napravljeno u opisima pojedinih matičnih ploča u poglavlju o PC računalu, pa se ne treba ponavljati. Osobitosti pojedinih komponenti lako je pronaći koristeći 'Google', te se stoga u tom smislu štivo na ovoj stranici neće proširivati. Naravno, prije ugradnje treba pojmljivo pročitati upute. Pa tako u uputi za matičnu ploču odmah na prvoj stranici u gotovo prvoj stavki piše: 'Always remove the AC power by unplugging the power cord from the power outlet before installing or removing the motherboard or other hardware components.'. To sam znao i prije, ali ...

Slijedi par osnovnih osobitosti prikazane matične ploče i grafičke kartice.

Vanjski priključci matične ploče prikazani su na narednoj slici, pomoću dodatnih limenih adaptera sa priključcima na sučelju (bracket) prošireni su za još četiri USB v2.0 priključka i dva USB v3.0 priključka koristeći konektore integrirane na matičnoj ploči.

 Sučelje matične ploče
Slika 4.6.49 Sučelje matične ploče 'Gigabyte GA-z170-Gaming K3'.

 Firecuda Staro hladilo za procesor, 'Zalman', bio je manji problem. Naime, razmak rupa za hladilo kod LGA 775 kućišta iznosi 72.15 mm, a kod LGA 1151 iznosi 75 mm. Uz pomoć male bušilice i tankog svrdla, rupice na nosaču hladila postadoše duguljaste i hladilo nadalje služi. Mala dilema bila je prisutna kod izbora diskovnog sustava. Umjesto SSD diska uz klasični HDD disk, izabrana su dva novija proizvoda - dva SSHD diska firme 'Seagate'. Hibridni diskovi koji uz klasičnu priručnu DRAM memoriju od 64 MB imaju i 8 MB MLC (Multi-Level Cell) NAND Flash memoriju. Prema specifikaciji imaju prilično veliku propusnost podataka. Prilikom instalacije OS uporabljena je već prokušana organizacija particija prema prije prikazanoj Tablici za 'Windows 7' operativni sustav. Namjena pojedinih particija opisana je na prethodnoj stranici.

Pretpostavljajući bolju kompatibilnost sa starijom programskom potporom (software) odabrana je verzija operativnog sustava 'Win10_1607_English_x32.iso'. Proces instalacije operativnog sustava gotovo se ne razlikuje od opisanog za verziju '1507'. Jedino je za ovo podneblje lokalizacija tipkovnice drugačije označena.

 Instalacija OS
Slika* 4.6.50 Instalacija OS na virtualno i fizičko računalo. ( + / - )

Instalacija na virtualno računalo ne pokazuje nikakve anomalije, ali se zato prilikom instalacije na fizičko računalo javlja poruka prikazana na slici 4.6.50b. 32 GB slobodnog prostora za sistemsku particiju? Dali to znači da na račun novih mogućnosti OS po veličini raste, a programski kod se gomila u sve nepregledniju hrpu koja se ne optimizira? Sada diskovnog prostora ima, nije problem, ali me poruka asocira na malog lava koji je narastao i šepa na jednu nogu. Prema popisu ima silnih poboljšanja (izvor WikipediA), a sve se u biti svodi na napor da sučelje svih prozora ima što veće dodirne površine, radi mobilnih uređaja, te na račun toga 'raste' sadržaj grupacije 'Windows Settings', a smanjuje sadržaj grupacije 'Control Panel'. Starije igre na 'x64' sustavu neće da rade, a na 'x32' sustavu hoće, a uz navedeno ugrađen je 'Compatibility Mode' koji ide unatrag do 'Windows 95' operativnog sustava. Pa kad je već raspoloživ zašto svoj posao ne obavlja valjano? Čini mi se da mu nije posvećena dovoljna pažnja, osobito glede instalacije starijih programa i uređaja.

Ako se već mora koristiti 32-bitni sustav, što će mu tako mali adresni prostor? Osobito uz novu generaciju sklopovlja? Ako se od 4 GB adresnog prostora radne memorije oduzme 2 GB adresnog prostora koji će okupirati memorija grafičke kartice glede adresiranja, za rad operativnog sustava ne ostane gotovo ništa. Što bi bilo da grafička kartica ima 4 GB memorije? Svaki 32-bitni Windows poslužitelj imao je veći adresni prostor, jer se za adresiranje koristilo 36-bita. Zašto isto nije učinjeno s jezgrom ovog operativnog sustava? Politika firme? Jadno! No, ipak problem se može riješiti kako je opisano ovdje. Naravno, radi se o PAE (Physical Address Extension) modu. Rezultat bez PAE moda je kako prikazuje naredna slika.

 Raspoloživa i uporabljiva radna memorija računala
Slika 4.6.51 Windows 32-bitni OS i raspoloživa radna memorija.

Iz slike se vidi da OS ne prepoznaje PAE osobitosti jer je razpoloživa radna mamorija ispod granice od 4 GB. Unatoč tome rezultati testiranja računala nisu loši jer su HDD diskove zamijenili SSHD diskovi. HDD diskovi postali su usko grlo u PC sustavu i intencija je uporaba SSD uređaja.

 Rezultati testiranja računala
Slika** 4.6.52 Performanse računalnog sustava / Objekti testiranja. ( + / - )

Dodatno poboljšanje performansi računala uslijedilo je zamjenom procesora i grafičke kartice modernijim inačicama, kako je prikazano na rezultatima testiranja na slici 4.6.55c. U međuvremenu su izdane i nove inačice 'Windows 10' operativnog sustava koje su za autora produbile dileme između uporabe x32 i x64 verzija operativnog sustava. Odluka je donesena nakon pomnog testiranja kako prikazuju slike nadalje. Mada je odluka o ostanku na x32 OS donesena odmah zbog već postojeće stare programske potpore koja kod autora uglavnom nema raspoloživu noviju 64-bitnu inačicu. Osim toga za većinu starih periferija nema 64-bitnih upravljačkih programa.

Kako je postojeći monitor počeo pokazivati 'fleke' u gornjem, lijevom uglu, nastale zbog vlage koja se kondezira u monitoru nakon prestanka rada zbog naglog pristupa hladnog zraka (zgrada još nije bila energetski obnovljena pa je u sobama bilo hladno), morao se je zamijeniti, pa je kupljen novi.

Navedeno je stvorilo novi problem: Slova na zaslonu u programskoj potpori bila su premala. Dva su načina promjene promjene rezolucije prikaza (radna rezolucija). Podešavanje radne rezolucije preko upravljačkih programa grafičke kartice ili posredstvom programske potpore operativnog sustava. No ovisno, o verziji operativnog sustava podešavanje se može izvršiti na dva načina, kako prikazuju naredne slike.

 Promjena veličine fonta individualno
Slika** 4.6.53 Podešavanje fontova kod 'Windows 1607 / 1703' operativnih sustava. ( + / - )

Način promjene radne rezolucije i veličine radnog fonta 'Windows 10' vrši se na jedan način do verzije operativnog sustava 'Windows 10 v1607', a posve drugi način od vezije operativnog sustava 'Windows 10 v1703' pa nadalje.

Microsoft preporučuje da se ne vrši skaliranje radne rezolucije putem operativnog sustava u oba slučaja, ali zasebno podešavanje fontova je inačicama od 'Windows 10 v1703' pa nadalje je 'zaboravio'.

Tu je Microsoft bio u pravu, u oba slučaja skaliranjem posredstvom postavki OS dobije se užasan prikaz. Problem je riješen na slijedeći način:

Još je ostao problem uporabe PAE osobitosti operativnog sustava, što je riješeno 'zakrpom', jer Microsoft to nije omogućavao.

 Raspoloživa radna memorija
Slika***** 4.6.54 PAE zakrpa / Control Panel drugih verzija OS. ( + / - )

Zakrpa se primjenjuje na kraju instalacijskog postupka kad je instaliran operativni sustav, sva korisnička programska potpora i izvršena sva ažuriranja (update) i podešavanja. I nije istina da u novijim verzijama nema više prozora 'Control Panel'. Kod se u naredbeni redak ili u 'RUN' formu upiše 'control.exe' dobije se prozor kao na skikama 4.6.54c i 4.6.54d, ali nema mogućnosti podešavanja veličine fonta. Usput, autoru ovih redaka upće se ne sviđa novi način podešavanja sustava preko postavki 'Settings' sučelja prikazanog na slikama 4.6.53b i 4.6.53s, ružan je, a na kraju fina podešavanja ipak završe na malim 'prozorima' koji su se koristili na starijim verzijama OS. Sve je izmješano, kao dvojno državljanstvo. Ako misle na taj način omogućiti da se 'Windows 10' operativni sustav koristi na mobilnim uređajima, nisam baš uvjeren da je to najbolji put.




SAŽETAK:

Ljubiteljima 'Windows' operativnih sustava ne ostaje više opcija osim instalacije 'Windows 10' operativnog sustava, te se stoga s razlogom očekuje da bude brz i stabilan, a ne samo ušminkan, kako bi se omogućilo potpuno zadovoljstvo korisnika. Dugačko vremensko razdoblje prošlo je tijekom razvoja ovog operativnog sustava (od 'XP' sustava pa nadalje). S 'Windows' sustavima bili su jako zadovoljni mrežni administratori jer su sistemskim politikama štošta mogli napraviti glede nadgledanja rada cjelokupne interne mreže (Intranet). Novim operativnim sustavom koji ima podršku za raznolike platforme mogućnosti raznolike i učinkovite uporabe samo rastu.


 Natrag
 Tražila
 Dalje

Citiranje ove stranice:
Radić, Drago. " Informatička abeceda " Split-Hrvatska.
{Datum pristupa}; https://informatika.buzdo.com/datoteka.
Copyright © by Drago Radić. Sva prava pridržana. | Odgovornost
 Početak
 KAZALO  Informatička abeceda