LZN - Lud, Zbunjen, Normalan - Drugi dio |
Microsoft će ubuduće objaviti dvije nadogradnje značajki za svako izdanje godišnje. Kao što ime sugerira, te nadogradnje ažuriraju uređaje koji već koriste sustav Windows 10 s najnovijim značajkama, iskustvima i mogućnostima. Između ostalog vrijedi:
"In Windows 10, your device is always kept up to date with the latest features and fixes. Updates and drivers are installed automatically, with no need to select which updates are needed or not needed." - Microsoft Support (Sranje prve kategorije!).
Za Windows 10 servisiranje prema nadogradnjama postoje tri mogućnosti - tvrtke koje implementiraju Windows 10 mogu birati različite grane nadogradnje. One se uglavnom razlikuju kada će značajka nadogradnje biti dostupna i koliko dugo će biti podržana. Treba odabrati opciju koja najbolje odgovara potrebama tvrtke:
Imajte na umu da se radi o opisu CB i CBB u nastavku, jer LTSB ne prima nikakve nadogradnje značajki. Kada će se moj Windows 10 operativni sustav prestati održavati, poput verzije 1507? - R.I.P. Android svoje verzije nakon verzije 'KitKat' (2013. godina), a možda i od ranije, svakodnevno nadograđuje. Moj mobitel 'Sony Xperia M2 aqua', Anroid verzija 4.3 (Jelly Bean), svakodnevno se nadograđuje bez problema, već godinama. A Microsoft svoje prethonike jednostavo 'ubije'; nije mi baš jasno zbog čega.
Slika 4.6.56 Vremenska crta ažuriranja i nadogradnje Windows 10. |
Prema blogu gosp. Barry Angell, gore prikazana slika prikazuje životno vrijeme bilo koje inačice OS-a i koje nije puno dugo, a istodobno postoji pet verzija operativnog sustava Windows. Svaka od njih ima vlastite 'mušice', koje pod velikim upitnikom odrađuju kompatibilnost unatrag. Osobno sam probao sve te 'mušice', i nisam osobito oduševljen. Zašto to kažem? Trivijalna instalacija verzije 1703 na virtualnom računalu počinje sa sljedećim slikom.
Slika 4.6.57 Početni prikaz na zaslonu pri instalaciji na VirtualBox. |
Puno veća zbrka s hrpom BSOD-a prisutna je prilikom instalacije na fizičko računalo s značajkama prema konfiguraciji opisanoj u Primjer II. Kakav bi trebao biti PC da se to ne događa? Jedina stvar s kojom nema problema je, za sada, uvijek isti serijski broj! Svaka nova inačica sve manje je kompatibilna sa starom programskom potporom. Ima i bolja poslovica od naslovne: 'Jebe lud zbunjenog!'.
Za mene, najbolje korisničko iskustvo imam s verzijom 1511_2. Dakle, instalirana je ta verzija na moje računalo i izvršena su sva dotadašnja ažuriranja po instalaciji. Na kraju instalacije početna radna površina (desktop) izgleda kao na sljedećoj slici.
Slika 4.6.58 Programska potpora 'Windows 10 Upgrade Assistant'. |
Na slikama može se zapaziti ikona pod nazivom 'Windows 10 Upgrade Assistant', a odgovarajuća programska potpora instalira se na neko mjesto u operativnom sustavu Windows OS.
Pa, ova programska potpora koristi se za nadogradnju (UPGRADE) operativnog sustava na noviju verziju 1607, te ako je korisnik ne zaustavi, nadogradnja će se izvršiti automatski. Ako korisnik deinstalira tu značajku, automatski će se instalirati kod slijedećeg ažuriranja nadogradnja na verziju 1703. Korisnik može izbrisati tu značajku, no sljedeće ažuriranje, kao što je korisnička radnja 'Check for Updates', vratit će 'Windows 10 Upgrade Assistant', pomoćnika za nadogradnju sustava Windows 10, što je još gore riješenje. Na popisu povijesti, prikazanoj na sljedećoj slici, jasno je što ažuriranje radi. Nisam baš sretan zbog toga.
Slika* 4.6.59 Povijest ažuriranja Windows 10, verzija 1511_2. |
Čini mi se, postoje četiri bitne akcije koje Microsoft provodi sa svakom verzijom operativnog sustava.
Sve o ažuriranjima i nadogradnji operativnog sustava već je napisano, ali vrlo interesantna zamjena starog Windows dizajna kao u verziji Windows 7, s vrlo velikim prozorima i fontovima u sustavu Windows 10 za istu svrhu. Kompatibilnost prema širini zaslona? Ovi veliki fontovi vrlo su ružni na velikom zaslonu. Moje mišljenje je da Windows 10 nije potpuno novi operativni sustav, već modificirana verzija sustava Windows 7 (Windows XP), a koja nije ispala tako dobra kao što Microsoft želio da bude. To se može zaključiti prema starijoj vrsti sučelja koje se još uvijek koristi.
Slika* 4.6.60 Novi i stari Windows GUI. |
Dakle, prema slikama 4.6.53 i 4.6.54, u isto vrijeme egzistiraju dva koncepta, prvi zasnovan na programskoj potpori u [Windows\System32] imeniku (direktoriju, mapi) i drugi utemeljen na konfiguraciskim datotekama tipa 'XML' u [Windows\WinSxS] imeniku i njegovim popratnim sadržajima; pošto drugi nije 'gotov', oslanja se na resurse prvog s više ili manje uspjeha. Udvojeni 'Pampers' sustav što se jasno vidi iz prethodne slike. Istovremeno korisnik mora imati 'lupu' kad koristi File Explorer (FE), a postiže se bolja uporabljivost kada se fontovi povećaju. No font 'Izbornika Vrpce' (Ribon Menu) ne može se promijeniti te još je uvijek premalen. Tko zna što će biti u novom FE?
Slika* 4.6.61 Budućnost načina korištenja kompatibilnosti? / Podešavanje kompatibilnosti. ( + / - ) |
Budući da gotovo sva stara programska potpora radi problematičnije sa svakom novom verzijom operativnog sustava, izbornik kompatibilnosti možda će biti izmijenjen kako prikazuje slika iznad. Kada opisana programska potpora glede kompatibilnosti, pronađe rješenje automatski će 'pokupiti' preko Interneta neku soluciju iz srodnih OS (Windows Vista, Windows 7 ili Windows 8). No, ne nadajte se da će navedeno u potpunosti riješiti problem kompatibilnosti, ali će biti bolje nego prije. Npr. navedeno je omogućilo da programska potpora za obradu slika 'pronađe' skener, ali neke probleme nije rješilo.
Glede spriječavanja 'UPGRADE' efikasno je dodati naredni zapis u 'registry', ako radi:
Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate] "DisableOSUpgrade"=dword:00000001
Naime, iskustvo autora je da navedeni ključ nema efekta. Ako ga išta izluđuje to je Microsoftova samovolja, koja mi ne dopušta konfiguriranje sustava po autorovoj želji. Nadalje je skup slika slika koji prikazuje još jednog načina spriječavanje automatskog 'UPGRADE' servisa verzije (build) operativnog sustava 1607 na verziju 1809 ili neku drugu. Treba preuzeti datoteku 'wushowhide.diagcab' ovdje, te je pokrenuti u komandnom prozoru (CMD) ili u formi 'RUN'.
Slika******* 4.6.62 'Skrivanje' NADOGRADNJE (UPGRADE) pomoću 'wushowhide.diagcab'. ( + / - ) |
Zapriječen je 'Cumulative Update' jer je integriran u instalacijsku .ISO datoteku, ali iz nekog razloga 'Windows 10' to ne prepoznaje. Ostane zbunjen! Ništa neuobičajeno. Također, ima još dodatnih 'zakrpi' koje nisu ništa drugo do forsiranje nadogradnje na 'višu' verziju, po načelu: 'Neću UPGRADE na višu verziju! ... Hoćeš, hoćeš!!! Opisano zaprečavanje zaista radi!
Završetak podrške za Windows 10, verzija 1511 za trenutnu podršku (CB) i podršku u poslovanju (CBB), nastupio je 10. listopada 2017. Tada je moj PC postao smeće! Stoga je autor ovih redaka odlučio koristiti verziju 1607 ovog operativnog sustava, jer ima poslužiteljsku servisnu opciju, pa se autor nada barem dužem antivirusnom ažuriranju. Za ovu verziju NVIDIA nema novih upravljački program, ali za Windows 7 ima. Totalna zbrka. Ovaj 'servis' pristup u razvoju OS je najgluplja stvar koju sam ikad vidio. U automobilskoj industriji servisni dijelovi moraju biti dostupni najmanje pet godina nakon što je model izvan proizvodnje. Microsoft mijenja svoj OS kao čarape, a 'jamstvo' je bijedno. Sada je Windows 10 postao je nešto poput mode, sve sa ciljem da se zaradi što više novaca. Tko brine za druge stvari. Održavanje računalnog sustava postat će noćna mora poslovanja i velikih i malih firmi. Sve bi bilo u redu da je očuvana sklopovska i programska kompatibilnost unatrag, ali prema mom dosadašnjem iskustvu - nije niti malo.
Na računalnom sajmu (COMDEX, studeni 1997.), Bill Gates je usporedio računalnu industriju s auto industrijom (General Motors) i izjavio: 'Da je GM držao korak s tehnologijom kao što je računalna industrija, svi bismo vozili auto od $25.00 koji bi prešao 1'000 milja po galonu (3.785 l).'.
Kao odgovor na Billove primjedbe GM je objavio priopćenje za javnost (g. Welch osobno) navodeći:
Ako bi GM razvio tehnologiju kao što je Microsoftova, svi bismo vozili automobile sa sljedećim karakteristikama:
Tko želi računalo koje se ruši barem dva puta dnevno? Nažalost, ja sam jedan od korisnika kojemu se to događa. Od 1997. godine do sad ništa se nije promijenilo, a moguće je sadašnje stanje još gore.
SAŽETAK:
Microsoft voli 'UPGRADE' nazivati 'Future Update'. Nije govno, nego se pas kakio! Ovo je dio mog mišljenja o operativnom sustavu 'Windows 10', a na ovoj stranici još uvijek je dovoljno mjesta za stavljanje novih opisa. Osim toga, moram revidirati mišljenje o podijeli diskovnog prostora u particije. Još uvijek preporučujem podjelu cijelog volumena diskova prema tablici u poglavlju 'Windows 7'. Uz definiranje sistemske politike kako je do sad opisano, sve nadogradnje (update i cumulative update) odvijaju se sa ili bez problema. Naravno, bez nadogradnje ATI upravljačkog programa grafičke kartice. No, sve moje preporuke opisane za sustav Windows nisu relevantne za ležernog (casual) korisnika. Njemu treba jedan disk i jedna particija, ili unaprijed instalirani operativni sustav, te prijatelj ili servis koji će mu povremeno očistiti računalo.
Neću više tratiti vrijeme da opisujem jedan loš razvojni pristup ovog proizvoda, za koji se njegovi stvaratelji svom silom nastoje da postane multiplatformska osnova po uzoru na 'Google mobile kompatibilnost'. Ne bi trebalo uopće da ga prodaju, nego da ga dijele bez naplate, kad već imaju namjeru zarađivati na upitnim 'servisima' koje nude. I nije to jedan proizvod koji je stalno u razvoju, kako oni tvrde, nego najmanje njih pet koji su čak između sebe nekompatibilni. Svaki razvojni tim zase travu pase!
Ustvari pogrešno razmišljam. U osnovi, sretan sam korisnik jer više ne moram brinuti što će mi se dogoditi nakon nadogradnje operativnog sustava. Zahvalan sam Microsoftu do groba. Uz neki dobar besplatni alat protiv zločudnih programa i novu generaciju FF (FireFox), mogu nadalje bezbrižno koristiti računalo. A Microsoft će povremeno nešto pokrpat kao što radi s RTM verzijom, koja je u biti osnova rada ostalim proizvočima sklopovlja i programske potpore za PC. Znači ni izvorna verzija ne valja kad je stalno 'dokrpavaju'? Kupite novo sklopovlje i programsku potporu za svako ažuriranje ili nadogradnju? Pampers 10! I to nije posljednji Microsoftov operativni sustav, kako oni žele reči. Ima toliko verzija i podverzija da ih na prste ruku i nogu ne možeš pobrojiti!
P.S. Svatko ima svojeg omiljenog unuka / unuku, sliku, auto i slično. A ja, koji sam se pola života bavio informatikom i instalacijom operativnih sustava, imam omiljenu sliku od koje odmah dođem bolestan:
Izgleda da je jedini način eliminiranja nepoželjne nadogradnje (UPGRADE) uporaba 'wushowhide.diagcab' (prema slikama 4.6.61). Treba pripaziti ako se uporabe svi opisani alati za čišćenje dali se je obrisao i ovaj podatak. Sve verzije Windows OS nakon verzije 1607 po meni su teški promašaj.
P.P.S. Pošto vrag nikad ne spava prišapnuo mi je da izvršim nadogradnju postojećeg operativnog sustava na verziju 1709. A tijekom instalacije obečanja, obečanja ... Obečanje - ludom radovanje. Nadogradnja je 'stukla' sve predefinirane postavke i večinu upravljačkih programa i na radnoj površini ostala je samo ikona '$Recycle.Bin'. Sreća, zaštitna kopija ažurira se redovito. A onda sam shvatio: 'Microsoft ne radi operativni sustav 'Windows 10' za sadašnje doba nego za neko dogledno vrijeme i oni vjerovatno imaju viziju kako treba izgledati sklopovlje i programska potpora, ali nama još nije poznato. Treba se strpiti i čekati'. Kako god da se sagleda, servisni pristup održavanju operativnog sustava (OS) je fantastična stvar. Odvedeš auto (OS) u servis i vrate ti kočiju!
Citiranje ove stranice: Radić, Drago. " Informatička abeceda " Split-Hrvatska. {Datum pristupa}; https://informatika.buzdo.com/datoteka. Copyright © by Drago Radić. Sva prava pridržana. | Odgovornost |