h.) Najznačajnije prečice (kombinacije) tipki
|
|
|
|
|
Uspješno koristiti računalo znači znati pravovremeno uporabiti miša, neku tipku ili kombinaciju njih. Rad u grafičkom okruženju umnogome je olakšan kada se koriste kombinacije tipki - tipkovničke prečice - kratice tipkovnice (keyboard shortcut) umjesto neprekidnog prebiranja po izbornicima (menu-ima).
Osnovna pravila načina korištenja kombinacija tipki- prečica - su:
- <T1> + <T2>
Pritisnuti tipku <T1>, DRŽATI je i kratko pritisnuti tipku <T2>
- <T1> , <T2>
Pritisnuti tipku <T1>, potom je OTPUSTITI te pritisnuti tipku <T2>
Gotovo je uobičajeno da se više ne koriste znakovi nejednakosti u opisima već se kombinacije jednostavno označavaju kao T1 + T2 i slično.
Osobitosti PC-tipkovnice za DOS i Windows OS odmah pri ukapčanju računala su:
- <F5>
Držanjem ove tipke OS zaobilazi izvršavanje startnih datoteka (AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS). Korisno ju je uporabiti ako se računalo pri uključivanju 'zaglavljuje' da se može ustanoviti postoji li kakva greška u učitavanju dodatnih definicija sustava.
Potom obično ne radi dio programske potpore i neki uređaji kao:
- Postavljene sistemske varijable.
- Programski upravljači za dodatne uređaje kao CD-ROM, miš, glazbenu ili mrežnu karticu.
- Upravljači za definiranje rada grafičke kartice i podršku lokalnim osobitostima (Hrvatska slova i slično).
- Upravljači za definiranje (mapiranje) memorijskog područja.
- <F8>
Naprednija kontrola pokretanja sustava koja između ostalog nudi:
- Izvršavanje startnih datoteka korak-po-korak uz potvrdu za svaku akciju i time kontrolu ispravnosti rada svake njihove postavke.
- Izbor različitih modova (konfiguracija) rada pri izvršavanju OS.
Navedene akcije ne preporučuju se neiskusnim korisnicima.
Osobitosti tipkovnice u svakodnevnom radu su:
- <^T1>
Ova oznaka kratica je za kombinaciju <CTRL> + <T1>
- <T1>
Ova oznaka kratica je za kombinaciju <ALT> + <T1> (lijeva tipka ALT na slovištu). Uglavnom se odnosi na PODCRTANO slovo (slika 4.4.1) u nazivu aktivnog izbornika te slijedi pripadna akcija prema izborniku ako se kombinacija uporabi.
- <ALT> + <broj od 32 do 255>
Pritiskom i držanjem LIJEVE tipke ALT, te utipkavanjem broja na numeričkom dijelu tipkovnice (NUM LOCK mora biti uključen), po otpustu tipke <ALT> dobiti će se željeni znak iz trenutno odabrane KODNE TABLICE koji se ne nalazi na tipkovnici.
- Na primjer, za znak na 128. mjestu ispisati će se , ako je kodna tablica dopunjena s grafemom EURO valute.
- Ovisno o vrsti aplikacije i OS, umjesto broja 128 (DOS) treba utipkati broj 0128 (Windows).
- U Windows OS uporabom WINGDINGS skupa kodnih tablica možete u Vaše dokumente ubaciti raznolike korisne ili smiješne male crtarije (ikonice).
- <ALT Gr> + <dodatni znak uz slova>
Novije tipkovnice imaju mogućnost odabira dodatnih znakova na slovištu kao @ (broj 64 u kodnoj tablici) uz slovo V a da se ne koristi prethodno opisana kombinacija (<ALT Gr> + <V>). Tako se znak € dobiva kombinacijom <ALT Gr> + <E>.
Kombinacije tipki od općeg značaja u Windows okruženju:
- <F1>
Poziv za prozor s uputama za akciju koja se trenutno koristi.
- <F3>
Poziva dijaloga (prozora) za pronalaženje pojma upisanog u za to predviđeni prostor u dijalogu, a koji se traži unutar trenutno aktivnog sadržaja ekrana. Može se uporabiti u narednom sadržaju glede pronalaženja već upisanog pojma.
- <F5>
Osvježavanje prikaza sadržaja datoteke ili nekog drugog prikaza na ekranu glede ažuriranja zbog izmjena izvršenih prilikom trenutnog prelaska u neku drugu aplikaciju ili proces gdje su se izmjene napravile.
- <ALT> + <F4>
Zatvaranje aktivne aplikacije (primarnog procesa) uz upit o spremanju svih otvorenih datoteka-prozora unutar aplikacije (sekundarni procesi).
- <ALT> + <TAB>
Prelazak iz jedne aktivne aplikacije u narednu (primarni procesi). Pri tome se otvara dijalog koji daljnjim pritiskom tipke <TAB> uz držanje tipke <ALT> omogućava izbor kojoj će se od više aktivnih aplikacija (primarni procesi) pristupiti i postaviti je u prednji plan.
Po otpuštanju tipke <ALT> pristupa se aplikaciji izabranoj u ponuđenom dijalogu.
- <ALT> + <ESC>
Izmjene otvorenih prozora aktivnih aplikacija (primarni procesi) bez dijaloga za izbor već po redoslijedu aktiviranja pojedinih aplikacija. Akcija se obično odnosi samo na dva posljednja korištena primarna procesa.
- <CTRL> + <F6>
Izmjene otvorenih prozora unutar same aplikacije (sekundarni procesi) bez dijaloga za izbor već po redoslijedu otvaranja pojedinih procesa unutar aplikacije.
- Operacije s međuspremom (clipboard) glede brze izmjene podataka:
- <CTRL> + <A>
Omogućava da se označi (selektira-zacrni) sadržaj prozora koji je trenutno aktivan.
- <CTRL> + <C>
Omogućava da se označeni (selektirani-zacrnjeni) sadržaj kopira (copy) bez brisanja u međuspremu. Kopiranjem novog sadržaja prethodni sadržaj međuspreme se briše.
- <CTRL> + <X>
Omogućava da se označeni (selektirani-zacrnjeni) sadržaj prenese (cut) s brisanjem u međuspremu. Kopiranjem novog sadržaja prethodni sadržaj međuspreme se briše.
- <CTRL> + <V>
Na poziciji kursora, ne pokazivača miša, umeće (paste) sadržaj međuspreme bez brisanja njenog sadržaja te omogućava višekratno umetanje istog.
- <CTRL> + <Z>
U slučaju pogrešno izvršene radnje prenošenja u međuspremu ili umetanja podataka iz nje vraća (undo) prethodna poznata stanja prije izmjene, jedno ili više njih ovisno o programskoj potpori, bez utjecaja na sadržaj međuspreme.
- <CTRL> + <Y>
Postupak suprotan od prethodnog, vraća sadržaje iz međuspreme obrnutim redoslijedom u odnosu na akciju koju je proizvela prethodna kombinacija, dakle vraća zadnje uneseno stanje.
NAZNAKA: Ovaj skup tipki razmješten je u donjem lijevom dijelu tipkovnice, blizu tipke <CTRL>, radi lakšeg korištenja prečica. Potrebno je još naglasiti da se korištenjem međuspreme ne mogu kopirati sadržaji veći od kapaciteta koji međusprema trenutno zauzima jer je ona dio slobodne radne memorije računala. Na primjer na ovaj način ne može se kopirati datoteku od 5 GB sa sustavom koji ima 4 GB radne memorije. Tada treba koristiti metodu prikazanu na slikama 4.3.8 i 5.4 s dva aktivna prozora WE.
- <CTRL> + <S>
Trenutna pohrana sadržaja koji se upravo obrađuje na istu lokaciju s koje je učitan. Za pohranu na novu lokaciju koristi se naredba 'SAVE AS'.
- <CTRL> + <ESC>
- U Windows 3.xx OS omogućava dohvat dijaloga s popisom zadaća (procesa) koje računalo koristi uz izbor njihovog odabira za rad ili nasilnog prekida.
- U Windows 95 i novijim OS omogućava prikaz glavnog izbornika OS na ekranu.
- <ALT> + <SHIFT> + <F4>
Osobita kombinacija za Windows 3.xx glede spremanja trenutnog izgleda ekrana za buduću poćetnu konfiguraciju ako je opcija automatskog spremanja po izlasku iz Windows-a iskljućena.
- <CTRL> + <ALT> + <DEL>
- U DOS-Windows 3.xx OS znači vrući restart računala. Računalo se trenutno 'gasi' i kreće ponovo kao da je bilo isključeno iz napajanja 220V.
- U Windows 95, Windows 98, Windows NT, Windows XP i novijim Windows operativnim sustavima inicira se proces kontrole zadaća s mogućnošću njihovog nasilnog prekida, gašenja računala ili prijave novog korisnika ako je ta opcija prisutna.
Glede sklonosti prozora 'zaglupljivanju' vrlo korisna kombinacija.
- <Windows> + <E>
Kombinacija koja omogućava pokretanje programske potpore 'Windows Explorer' - menađera datoteka. Vrlo ga je korisno uporabiti kako to prikazuje slika 4.3.9. Tipku <Windows> imaju gotovo sve tipkovnice novijeg datuma iako nije u opisu nekog standarda.
- <Windows> + <L>
Kombinacija koja omogućava trenutno zaključavanje pristupa računalnom okruženju korisnika bez zaustavljanja bilo kojeg aktivnog procesa, kao što je slučaj s odjavom (log-off). Otključavanje se vrši upisom zaporke u ponuđenu formu. Vrlo korisna osobitost kad se mora napustiti radno mjesto i ne želi nikome dopustiti uvid u trenutne aktivnosti na računalu.
- <Windows> + <R>
Kombinacija tipki koja aktivira zaseban prozor s formom za unos teksta prema imenu komande koja je dio uslužne programske potpore računala (System Configuration Utility) ili nekog programa koji nema izrađenu ikonu za njegovo pozivanje. Ako se komanda ili program koji se želi aktivirati ne nalazi u podrazumnom putu zapisanom u varijabli okuženja pod nazivom 'Path', potrebno je utipkati kompletan put do nje prema pravilima za specifikaciju datoteke.
- <Windows> + <X>
Kombinacija specifična za 'Windows 10' operativni sustav za dohvat WinX izbornika.
- <Windows> + <Tab>
Kombinacija specifična za 'Windows 10' operativni sustav za rad s više radnih površina (desktop).
- <Windows> + <A>
Kombinacija specifična za 'Windows 10' operativni sustav za dohvat prozora izvještavanja.
- <Windows> + <D>
Kombinacija specifična za 'Windows 10' operativni sustav za minimizaciju svih otvorenih prozora glede dohvata radne površine (Desktop) i obratno.
NAZNAKA:
Za razliku od DOS-Windows 3.xx OS gašenje računala ne znači poremećaj parametara sustava (recimo!) jer su isti unaprijed zadani u inicijalizacijskim datotekama koje se odmah pri svakoj promjeni ažuriraju, u Windows 95 i daljnjim OS promjene se zapisuju prilikom 'SPUŠTANJA-GAŠENJA' sustava te je stoga bitno da se računala s takvim OS nasilno ne ugase dok procedura 'spuštanja' sustava ne da poruku na ekranu ' IT'S NOW SAFE ... ' (op.aut. 'moš mislit') da se to smije učiniti, ili će se to kod novijih sustava samo obaviti kada OS ustanovi da je to moguće (op.aut. svaka čast Bill, još samo da je uvijek tako).
Citiranje ove stranice:
Radić, Drago. " Informatička abeceda " Split-Hrvatska.
{Datum pristupa}; https://informatika.buzdo.com/prilozi/datoteka.
Copyright © by Drago Radić. Sva prava pridržana. | Odgovornost
|