Windows 10 - Zaključak |
Slika lijevo prikazuje skupinu geometrijskih likova u slijedu, a mogu su dodati i novi likovi ako se slika poveća. Ilustrira servisni obrazac razvoja i distribucije Windows 10. Na prvom polju je kvačica, što znači da se koristi jedna od prvotnih verzija operativnog sustava. To je asocijacija na različite verzije 'istih' Windows 10 operativnih sustava koje se slijedno nadograđuju. Na računalu je verzija 'Windows 10 PRO build 1607-x86' obrađena s 'NTLite' programskom potporom i zapriječenenom nadogradnjom. Saznanje da glede kompatibilnosti sa starijom programskom potporom uopće nema poboljšanja koristeći x64 operativni sustav, dapaće dosta programske potpore ne radi, razlog je ostanka na 'x86' sustavu.
Prije zamjene GATEWAY (usmjerivač) uređaja, cjelokupna realizacija kućne mreže prikazana na narednoj slici. Sve 'vrvi' od različitik kablova. Istina novi GATEWAY Fritz!Box ima podosta mogućnosti, ali podrška za NAS nije mu osobitost za pohvalu. Ali s njegovim uvođenjem u sustav uslijedila je i promijenjena STB uređaja (TV box) što je 'izbacilo' WD TV Player uređaj i pripadni mu USB disk iz mreže. Zato treba zamijeniti klasični NAS novim, koji će imati mutimedijske mugućnosti.
Slika 4.6.72 Kućna mreža s multimedijskim dodacima. |
Neke komponente računala i preriferija su kupljene jer im je pala cijena zbog novijih proizvoda, ali su dostatne za prethodno opisano računalo, a neke su dobivene kao poklon, jer su bivšem vlasniku zastarjele, ali se dobro uklapaju u prikazanu kućnu mrežu. Nisu sve prethodno popisane komponente prikazane na slici Kućne mreže, osobito one spojene na PC. A PC autora nije 'Alienware', ali bilo bi lijepo da jeste.
A da bi PC uredno i stabilno funkcionirao nije dovoljna samo instalacija operativnog sustava. Ima tu još dosta posla da se dobije lijepa šarena radna površina (desktop) s mnoštvom ikona, pa kad kliknete na neku od njih nešto se događa.
Slika 4.6.73 Šareni desktop računala. |
Taj dodatni post-istalacijski posao opisan je nadalje i ikone u paragrafima vodilja su opisa uporabe svakom od tih poslova. Poslove treba obaviti slijedno kako slijede ikone u narednim paragrafima koji opisuju svaki od tih poslova koje treba obaviti. Neki poslovi obavljaju se jednom, a neke će trebati neprekidno rabiti.
Kakav je to operativni sustav ako se na njemu mora stalno 'petljati' umjesto da se rabi instalirana korisna programska potpora? Možda jednom u budućnosti 'Windows 10' postane valjani operativni sustav. Tko čeka - dobro dočeka.
Za poćetak, prije svega nadalje navedenog, na x86 32-bitnom OS može se učiniti jedna 'sitnica' da se oslobodi što više radne memorije bez intervencije na jezgri OS-a:
Da bi se navedeni ciljevi ostvarili prvo treba uporabiti programsku potporu 'NTLite'. Ovo savršenstvo od programske potpore omogućava da se iz instalacijskog medija makne sve što se može. Nevjerovatno je koliko je generičkih (općih) upravljačkih programa, koji u osnovi ne služe nizašto, Microsoft 'ubacio' u instalacijski medij. Ne samo to nego se vole 'svađati' s upravljačkim programima koje su bolji i koje je instalirao korisnik, ali eto nisu 'certificirani' od strane Microsofta. A tu ima svega, od 'podrške' za razne vrste pisača, modema, skenera, RAID upravljačkih programa, hrpa upravljačkih programa za mrežne kartice i slično, a sve uglavnom za uređaje kojih više nema? Ima čak i podrška za AGP port? Zašto su onda izbacili TWAIN protokol? Sve je to naslijeđe iz operativnog sustav 'Windows Vista RTM'. Osim toga sve vrste programske potpore glede fontova i tipkovnice za različita jezička područja su tu iako se instalacija u osnovi vrši za jedno jezičko područje. U tom smislu ima i nepotrebnih servisa. Što će autoru vijesi o Donaldu Trumpu, i to još u Hrvatskoj? Ne trebju mu ni 'blesave' igrice za mobitel? Ovo je DESKTOP računalo za rad kod kuće! Najvažnije je što će s obradom instalacijske ISO datoteke u nju ukomponirati posljednje kumulativno ažuriranje, te potrebni upravljački programi za sve ugrađene i vanjske uređaje.
Kako je 'NTLite' zaslužio poseban opis, prema kojemu vodi i mala ikona na početku prethodnog paragrafa, nebi više o njemu kao programskoj potpori. Samo bi naveo da ga je autor ovih redaka uporabio malo neuobičajeno. Uklanjanje komponenti izvršeno je nakon što su instalirani svi sadržaji s instalacijskog medija na računalo te izvršen kompletan 'update'. Pošto instalirani OS ima status R.I.P. komponente se mogu uklanjati izravno s instaliranog OS na disku bez bojazni da neka buduća kumulativna nadogradnja vrati mnoštvo obrisanog ili na silu ugurane Microsoftove čarolije. Osim toga tako se brzo može provjeriti je li je nešto nepotrebno uklonjeno ili nije. Naravno, sve treba pojmljivo zapisati da bi se na osnovu toga mogao izraditi željeni instalacijski medij. Moram priznat da sam ostavio 'STORE' programsku potporu kako bi mogao preuzeti geografske mape i neke sitnice vezane uz njih.
Upravljački programi za komponente ugrađene u računalo od posebne su važnosti jer su sučelje između komponenti i operativnog sustava. Tim više što se s prethodno navedenim alatom mogu integrirati u instalalacijski sadržaj OS. Ako ste izgubili diskove s upravljačkim programima, ne možete pronaći upravljačke programe na web stranici proizvođača ili Windows Update ne može konfigurirati vaš hardver, koristite SDI alat za brzo pronalaženje i instaliranje svih upravljačkih programa koji nedostaju. Ako ste računalni tehničar, držite Snappy Driver Installer na svom USB flash pogonu ili vanjskom tvrdom disku i nosite ga sa sobom kamo god idete. U okruženjima bez pristupa Internetu možete brzo pokrenuti instalaciju upravljačkih programa. Nema više traženja upravljačkih programa nakon čiste instalacije, samo pustite Snappy Driver Installer da obavi svoje i vaš će posao biti gotov u tren oka. Razvojni tim ove programske potpore uložio je značajan trud da bi bila učinkovita, prenosiva i besplatna.
Ali to nije sve kada se instalira operativni sustav. Kad je sve kako kaže 'Microsoft', konačno instalirano, treba još:
Visual C++ Redistributable instalira Microsoft C i C++ runtime biblioteke, dio MSVC - integriranog razvojnog okruženja za C i C++ programske jezike. Ove su biblioteke potrebne mnogim aplikacijama izgrađenim pomoću alata Microsoft C i C++. Problem je u tome što svaka nova verzija novije programske potpore ima nekompatibilne biblioteke s prethodnima, pa se tako u ovom paketu nalaze verzije iz 2005, 2008, 2010, 2012, 2013 te 2022 godine. Kada bi se ove verzije pojedinačno tražile našlo bi se za svaku godinu raznih podverzija, te je bolje uzeti paket putem ove spojnice jer je autor paketa dao truda da sve te nesuglasice nekako razriješi. Paket se zove 'VisualCppRedist_AIO_x86_x64' i prilikom instalacije ne pita za nikave dozvole za svaku godišnju pod-inačicu i sve sadržaje uredno posloži. Naravno ako ustanovi da je u pitanju x32 operativni sustav neće instalira dio koji se odnosi na x64 operativni sustav i obratno.
Potom slijedi instalacija programske potpore '.Net Framework 4.8 Advanced Services', a ako je potrebno, mora se instalirati i starija inačica '.Net Framework 3.5'.
Postoji još jedan Microsoftov proizvod koji treba instalirati. Zove se 'Microsoft Edge WebView2 Runtime' i Microsoft ga redovito ažurira, a može se preuzeti sa stranice 'Microsoft Update Catalog'. Dobro ga je instalirati, bez obzira na to jesu li IE i Edge uklonjeni s 'NTlite', jer ga koriste neki proizvođači za rad svoje programske potpore.
Microsoft DirectX je skupina tehnologija osmišljenih kako bi računala temeljena na sustavu Windows učinila idealnom platformom za pokretanje i prikazivanje aplikacija bogatih multimedijskim elementima kao što su grafika u boji, video, 3D animacija i bogati zvuk. Aplikacija uključuje sigurnosna ažuriranja i ažuriranja performansi, zajedno s mnogim novim značajkama u svim tehnologijama, kojima mogu pristupiti aplikacije koje koriste DirectX API-je. Najzadnja verzija ove programske potpore je sastavni dio instalacije OS, ali ne podržava stariju programsku potporu.
Stoga, prema preporuci autora, prvo treba instalirati stariju verziju DirectX, npr. verziju DirectX_9c-2006(svibanj - lipanj 2006), veličine 52.32 MB, koja opslužuje programske uradke iz doba Windows 95 / Windows 98 / Windows 2000 / Windows XP / Windows Vista / Windows Vista x64 / Windows XP x64 / Windows ME / Windows NT 4.0 / Windows 7 / Windows 7 x64 / Windows 8 / Windows Server 2003 x64 / Windows Server 2003 / Windows Server 2008 / Windows 8 x64 / Windows NT / Windows 2000 x64. Potom instalirati noviju verziju DirectX_9c-2011(ožujak - lipanj 2010), veličine 95.6 MB, koja nadograđuje prethodnu verziju te opslužuje programske uradke za Windows 98 / Windows 2000 / Windows XP / Windows Vista / Windows 7, a najzadnja verzija ukomponirana je u operativni sustav koji se instalira.
Starije verzije ne utječu na verziju instaliranog DirectX-a, ali instalira se niz izbornih paralelnih tehnologija iz naslijeđenog DirectX SDK (Software Development Kit) koje koriste neke starije igre, sadrži skup alata za programere 'trećih-strana'.
Osobitosti DirectX tehnologija su:
Preostaje još 12 GB 'nevidljive' memorije za x86 sustav koji valja nekako iskoristiti. Za tu svrhu uporabljena je programska potpora 'Primo Ramdisk Professional Edition v6.6.0'. Ikona i početku paragrafa link je prema njihovim stranicama. Ovaj proizvod već je opisan za 'Windows XP' verziju operativnog sustava. Prilikom kupnje, instalacije i aktivacije potrebno ju je aktivirati putem 'ključa' koji se dobije od proizvođača, tako da se ova programska potpora aktivira kao 'BOOT' servis i odmah je raspoloživa operativnom sustavu. Upute na njihovom sjedištu vrlo su korisne i vrijedi ih pročitati. Kada je operativni sustav aktivan može se pristupiti 'Romex' programskoj potpori. Najprije se aktivira pristup 'nevidljivoj' memoriji, potom izrađuje RAMDISK, te konačno imenici u njemu u koje će se smještati privremeni podaci.
Važno je naglasiti da bi se RAMDISK programska potpora ispravno ponašala u skladu s OS, treba ispravno podesiti varijable okruženja u izborniku 'System', kako prikazuje naredna slika.
Slika 4.6.74 Varijable okruženja. |
Da se sistemska particija nebi zapunjavala podacima i rezultatima rada programske potpore potrebno je izvršiti izmještanje radnih imenika. Ono što dozvoljava operativni sustav prikazano je na slici 4.6.28, ono što dozvoljava programska potpora prikazano je na slici 4.6.32, dok za ostalo služi programska potpora 'Link Shell Extension (LSE)'. Bez obzira na navedeno, autor koristi LSE za sva preusmjeravanja jer se je pokazalo da je takav pristup sigurniji. Nemoguće je ukratko opisati što se sve može učiniti preusmjeravanjem pojedinih imenika operativnog sustava, osobito dijela za korisnika, da bi u radu OS uvijek ostajao gotovo 'čist'. Ikona na početku paragrafa je spojnica prema pripadnom sjedištu LSE. x86 i x64 verzija ove programske potpore može se preuzeti ovdje.
Ikone sa štitom ukazuju da programska potpora radi u nekom 'kompatibilnom' modu (Slika 4.6.74). Organizacija diskovnog sustava te instalacija operativnog sustava i programske potpore rezultirala je konceptom organizacije podataka prema narednoj slici uz uporabu mnoštva spojnica napravljenih programskom potporom 'Link Shell Extension' (LSE), koju možete preuzeti ovdje.
Slika 4.6.75 Premještanje mapa (imenika) pomoću LSE. |
Na prethodnoj slici prikazana su četiri zanimljiva isječka File Explorera (FE), ili kako ga još zovu Windows Explorer (WE). Prvi gore, lijevo prikazule spojnice korisnika na [C:] particiji diska, izrađene s LSE programskom potporom, koji sve korisničke mape korisnika DRAGO preismjeravaju se u imenik [E:\C_USERS\DRAGO], kako je prikazano na isječku slike desno od prije navedenog. Tu su [#....] imenici koji nisu ništa drugo do radne datoteke korištene programske potpore. Na taj način svi dinamićki sadržaji su relocirani. U donjem, lijevom isječku slike prikazane su s LSE relocirane mape imenika [C:\Program Files\InstallShield Installation] u imenik [H:/#INSTALLER] prikazan u isječku desno, dolje. Pošto je broj datoteka u prelaciranoj lokaciji veći, jasno je da su na to mjesto usmjerene i druge instalacijske datoteke. Na ovaj način [C:] particija oslobođena je mnogobrojnog pisanja i zato je brza, naravno uz dodatu pomoć 'RamDiska' na particiji [P:]. Za LSE programsku potporu vrijedi pravilo da spojnica treba da ima naziv istovjetan nazivu imenika kojeg zamjenjuje, a odredišete u spojnici može biti neko drugo mjesto s drugim nazivom.
Naredne slike prikazuju kako je nekoj datoteci (ili particiji ili pak imeniku), ili nekom drugom objektu, dodjeljeno koji korisnici imaju pravo pristupiti joj.
Slika 4.6.76 Korisnikova prava, pipadnost grupi. | Slika 4.6.77 Prava glede datoteke. |
Prvo su proširena prava korisnika DRAGO s pripadnošću grupama 'Power Users' i 'Users'. Grupa 'Users' je važnija jer obuhvaća sve korisnike definirane na računalu. Potom je svakoj particiji dato rekurzivno pravo da je smije koristiti korisnik iz grupe 'Users' pa je to pravo nasljedila i datoteka '#_Tina.bmp', kao i imenik u kojem se nalazi. Kako je, na primjer, imenik [C:\ProgramData] pod ovlastima sistema, ako mu se želi jednostavno pristupiti mu treba mu pridodati korisnika 'Users' kako opisuje naredni skup slika.
|
Slika 4.6.78 Dozvole nad objektima. ( + / - ) |
Sada se korisnik 'Users' može slobodno 'šetati' kroz imenik [C:\ProgramData], ali vlasnik je još uvijek 'System', a ako se želi da korisnik može nešto mijenjati treba mu dati prava revizije kako prikazuje naredni skup slika, bez prikaza međuodabira kao na prethodnom skupu slika.
|
Slika 4.6.79 Pregled nad objektima. ( + / - ) |
Kako NTFS datotečni sustav podatke o particiji, imenicima i datotekama čuva u zaglavljima pojedinih objekata, lako se može dogoditi da prilikom kopiranja nekih sadržaja tuđeg USB diska, ne mogu mijenjati neki parametri u sadržajima tuđeg USB diska, ili uopće nema prava pristupa podacima. Slično se može dogoditi prilikom instalacije neke programske potpore koja će instalirati nekog svog 'nepoznatog povjerljivog korisnika'. Tada opisani alati spašavaju. sažeto, 'Auditing' (slika 4.6.78) služi da se nekom objektu dodaju prava za izabranog korisnika neke grupe (npr. USERS, prema slici 4.6.75) da može samo čitati sadržaje ili naprednija prava ali bez promjene vlasništva nad objektom, 'Permissions' (slika 4.6.77) služi da se nekom objektu promjeni vlasništvo s tim da odabrani korisnik več mora biti definiran s 'Auditing', te se na kraju odabrani korisnik dodaje se u popis 'Properties' (slika 4.6.76) da bi se prva dva podešavanja primjenila. Samo dodavanje korisnika u popis 'Properties' nema efekta jer se ne mogu podesiti njegove ovlasti nad objektom u tom prozoru ako 'Auditing' nije podešen za njega.
Aktiviranjem programske potpore [C:\Windows\System32\ gpedit.msc] aktivira se servis za uređivanje mnoštva parametara operativnog sustava, 'group policy management console' for configuring different group policies. Slijedi slika početnog prozora i primjer uporabe, koji se odnosu na zabranu instalacije upravljačkih programa od strane OS. Naime, Windows OS koristi neke generičke (opće) upravljačke programe s kojima zna prilikom postupka ažuriranja (update) pregaziti malo starije upravljačke programe koji su potpuniji i bolje rade.
|
Slika 4.6.80 Lokalna grupna pravila. ( + / - ) |
Ovu programski potporu podrazumno nema 'HOME' verzija OS, ali se može nadograditi. Pomoću nje na serverskoj verziji OS sve je podrazumno zabranjeno, dok u ostalim verzijama OS sve je podrazumno nedefinirano.
Aktiviranjem programske potpore [C:\Windows\System32\ secpol.msc] aktivira se servis sličan prethodnom, 'Local Security Policy Manager' koji se koristi za upravljanje i administriranje različitih sigurnosnih parametara operativnog sustava računala. Slijedi slika početnog prozora i primjer uporabe.
|
Slika 4.6.81 Lokalna sigurnosna pravila. ( + / - ) |
Dakle, tu se uglavnom nešto zabranjuje, a u ovom primjeru zabrana izvršavanje programa za UPGRADE i zabrana registracije programa Web-kamere koji ionako nije zanovljen a i nema se kome registrirati jer te usluge više nema.
Sve ostale aktivnosti glede nadogradnje OS su bez značaja. Kako nije instaliran cijeli programski paket 'Microsoft Office' zapriječena je nadogradnja komponenti kojih uopće nema. Bez brige, ažurirati će se instalirani dijelovi navedenog paketa, kao i nadogradnja i definicije za antivirusni program (Windows Defender), te povremeneo neke kritične zakrpe. Za e-poštu služi program 'EssentialPim' jer su se Microsoftovi programi za istu svrhu pokazali 'ranjivi'. Njegova uporaba nije reklama za njih, već rješenje pronađeno od strane autora koje ima najprihvatljivije riješen zajednički 'INBOX' za sve korisničke račune, i nije 'ranjiv'. Na raspolaganju je besplatna i PRO verzija koju jednokratno treba platiti. Korisna osobitost ovog e-mail klijenta je podrška za PGP.
Slika 4.6.82 Klijent za e-poštu / PAE. ( + / - ) |
Kada je sve konačno instalirano, nadograđeno i podešeno, napraviti sigurnosnu kopiju (backup), te pomoći narednog alata izvršiti zadnja podešavanja i čišćenja, te potom konačno 'zakrpati' jezgru operativnog sustava (kernel).
CCleaner je alat broj jedan za čišćenje računala. Štiti privatnost i čini računalo bržim i sigurnijim! Brine se o ažuriranju upravljačkih programa, ispravnosti računala, čisti registre i privremene datoteke, brine se o uslugama, pomaže oko vremena pokretanja i performansi računala i ima mnogo drugih alata za održavanje brzog i učinkovitog računala. Autor ove stranice koristi dodatne alate, poput 'DISM++' (uslužni program za napredne korisnike za čišćenje, smanjivanje, sigurnosno kopiranje, ažuriranje ili oporavak vašeg Windows operativnog sustava), 'PatchCleaner' (čišćenje napuštenih instalacijskih datoteka i označenih za premještanje ili brisanje), 'TweakNow Powerpack' (Kompletan paket sustava alati za optimizaciju), 'Winaero Tweaker' (podešavanje raznih postavki) i 'WiseRegCleaner'. Nakon uporabe ovih alata mora se pomoću 'wushowhide.diagcab' provjeriti jeli automatski UPGRADE ostao. Zna se dogoditi da ovi alati pregaze neku licencu ili nešto drugo te u rezervi treba držati neke dijelove registra (kao exportirane .reg datoteke). Te male alate možete preuzeti ovdje. Raditi će bez instalacije bez obzira u koji imenik se kopraju.
32-bitni operativni sustavi imaju ograničenje količine dostupnih adresa za RAM i razne druge komponente. Ovisno o vašim postavkama, to može ograničiti količinu RAM-a koju vaš sustav može podržati na otprilike 3 GB - iako može biti nešto više ili malo manje. Tehnika koja se zove 'Physical Address Extension' (proširenje fizičke adrese), ili PAE, može omogućiti 32-bitnom OS-u da podržava do 64 GB RAM-a. Povećanjem veličine fizičke adrese s 32 bit-a na 36 bit-a, sustavu je dostupno mnogo više adresa. Otključajte do 64 GB RAM-a na 32-bitnom Windowsu s PAE Patch koji je napisao Brad Jones za krpanje jezgre OS (kernel). Upozorenje! Nemojte koristiti zakrpani kernel za npr. Kumulativno ažuriranje za Windows. Koristite standardni kernel i po potrebi ponovno zakrpajte kernel. Kako se x32 operativni sustav već odavno ne podržava kao korisnik nemam briga. Ne tražim nove radne programe, upravljačke programe niti zakrpe, samo svakodnevnu antivrusnu nadogradnju.
Evo kako PAE utjeće na performanse računala pomoći novije programske potpore za testiranje:
Slika 4.6.83 Testiranje PAE učinka. |
Ima toga još, ali tko će sve zapamtiti. Istina, autor ima svoju 'to-do' listu za čišćenje prozora s 'NTLite' i intalaciju 'Windows 10 PRO 1607 - x86 / verzija 10.0.14393.2214'. Možda ih nekad i objavi. Što se tiče gornje slike, ako se uporabi procesor 'Core i7-7700K' skor je 75%.
Naravno, nakon svega obavljenog prema opisu u gornja dva paragrafa, treba opet napraviti sigurnosnu kopiju. Prema organizaciji opisanog računala vrši se sigurnosna kopija [C:] i [D:] particija pomoću 'GHOST' programske potpore instalirane na USB stick, a kako ostale particije sadrže uglavnom podatke i igre, sve to kopirati na neki USB vanjski disk ili NAS.
Postoji bolje rješenje od opisanog. Na stranicama 'SoftComputers © Digital product keys' sjedišta, online trgovine digitalne robe koja prodaje originalne aktivacijske kodove i ključeve za programsku potporu i operativne sustave, može se kupiti licenca za 'Windows 10 Enterprise LTSB 2016', 'Windows 10 Enterprise LTSC 2019' ili 'Windows 10 Enterprise LTSC 2021' po vrlo prihvatljivoj cijeni, te preuzeti .ISO datoteku. Ove verzije nemaju gomilu reklamnih sadržaja kao 'Home' i 'Pro' verzija OS. Stoga nema puno toga za 'čistiti', a povezane su s poslužiteljskim rješenjima prema dobi u zaglavlju imena OS. 'Windows 10 Enterprise LTSB 2016' posebna je verzija sustava Windows 10, koju krasi robusnija tolerancija grešaka. Vrlo dobro rješenje za starija računala. Tim više što po nadogradnji (update) sadrži '.Net Framework 3.5 (includes .Net 2.0 and 3.0)', '.Net Framework 4.6 Advanced Services', 'Internet Explorer 11' (važan je njegov 'engine'), i 'Microsoft Edge' (sadrži novi Chrome 'engine' - blink); programska potpora važna za rad starijih verzija radnih programa i igara. Ako je potrebno uvijek se može naknadno preuzeti i instalirati '.Net Framework 4.8' (s ažuriranjem za verzije 4, 4.5, 4.5.1, 4.5.2, 4.6, 4.6.1, 4.6.2, 4.7, 4.7.1 i 4.7.2.).
Autor ovih redaka kupio je od njih licencu za 'x86' OS i dobio popust za 'x64' verziju. Postupak instalacije sličan je kod oba dva sustava, ali ako se netko odluči da kupi navedene proizvode, može očekivati poprilično gnjavaže da OS nadogradi na posljednji izdani uradak. Stoga je ne preporučujem manje vičnim korisnicima, kojima OS baš nije blizak. Instalacijom posljednje nadogradnje dobiju se potpuno zanovljene datoteke OS-a, kao i generički upravljački programi, i autor ovih stranica može se sa sigurnošću ustvrditi da nikad nije koristio bolji i stabilniji OS iz mnoštva ovih proizvoda. Ali se je dobro napatio da bi nadogradio OS na posljednju radnu verziju 'Windows 1607 build 14393.6252' (12. rujna 2023).
SAŽETAK:
Svi navedeni testovi izrađeni su na računalu s operativnim sustavom 'Windows 10 v1607-x86 build 14393.2214'. Zašto x86 tip OS? Zato jer se koristi dosta 'starijih' programa koji na x64 platformi ne funkcioniraju. Preciznije, sva programska potpora autora je x86 tipa, te mu x64 rješenje ne treba. Verzija x86 je manja te se stoga brže učitava, dok novije x64 verzije traže još bolje resurse i bez uporabe SSD diskova gotovo su zbog sporosti neupotrebljive. Uporaba 'M.2 SSD 2280' modula daje jako dobre rezultate glede brzine OS. Brzina rada OS i programske potpore je daleko prihvatljivija, te je sam rad na računalu ugodniji. Još bolji rezultati postigli bi se s novijom generacijom ove vrste matičnih ploča, kao prikazanoj na slici 3.5.48. M.2 utori podržavaju 'M.2 SATA SSD' ili 'M.2 PCIe SSD' i podržavaju RAID konfiguraciju. Osim toga izrada ovih modula svakodnevno napreduje, tako da već postoje inačice koje podržavaju PCIe 5.0 sabirnicu. Ali uvijek vrijedi narodna poslovica: 'Koliko para - toliko muzike'.
Opisana verzija OS više se ne ažurira, osim antivirusne programske potpore, nužnih sigurnosnih propusta i sličnog. Osim toga treba izdržati Microsoftove promašaje, a kako se radno sučelje sve više prilagođava mobilnim uređajima (desktop i mobile), na desktop računalu je prilično ružno. Nekoliko je razloga za korištenje starije x32 verzije Windows OS:
Microsoft je najavio da će uskoro ukinutu podršku za x86 programsku potporu u cijelosti. Nadalje, osim što funkcionira kao servis, koristeći programsku potporu u 'oblaku', slično se ponašaju i proizvođaći programske potpore koja sve više postaje servis. Ispada da je učinkovitije koristiti brzu Internet povezanost nego se osloniti na sporije diskove. Dakle, sve ide u najam.
Citiranje ove stranice: Radić, Drago. " Informatička abeceda " Split-Hrvatska. {Datum pristupa}; https://informatika.buzdo.com/datoteka. Copyright © by Drago Radić. Sva prava pridržana. | Odgovornost |